Sabinovská tragikomédia okolo náčelníka pokračuje

Autor: Peter Sekerák | 14.4.2013 o 17:19 | (upravené 15.4.2013 o 13:00) Karma článku: 9,61 | Prečítané:  2057x

Ubehli už 3 mesiace odvtedy, ako sa na internete objavili videá, ktoré odhaľujú ako náčelník MsP v Sabinove, Ľubomír Semaník, ako vedúci pracovník mestského úradu v Sabinove, porušuje zákon č. 564/1991 Z.z. o obecnej polícii a nehospodárne využíva zverené prostriedky mesta a taktiež sa dopúšťa porušenia viacerých dopravných predpisov... Toho všetkého sa dopúšťa v službe, vo funkcii náčelníka mestskej polície a ako verejný činiteľ. Presne tieto 3 mesiace mu trvalo, kým zistil, že má nejakú osobnú integritu, ktorú som mu ja mal narušiť a bolo by vhodné podať na mňa trestné oznámenie, čo aj učinil. Bohužiaľ presne tie isté 3 mesiace museli uplynúť, kým si uvedomil, že mestský kamerový systém mohol byť zneužitý a keďže mal na túto zložitú úvahu iba 3 mesiace, prvý kto ho v tej rýchlosti napadol, som bol zase ja a teda do trestného oznámenia na moju osobu zahrnul aj to, že som zneužil kamerový systém.

Kedže 3 mesiace je ozaj krátka doba, musím byť empatický a pochopiť, že v tej rýchlosti pozabudol na fakt, že podľa smernice vypracovanej mestom Sabinov, mimochodom zriaďovateľom mestského kamerového systému, je počas celej doby prevádzky tohto systému, za jeho stav a činnosť zodpovedný práve on, ako náčelník MsP. Že práve on bol povinný zabezpečiť tento tak, aby nebola možnosť úniku materiálu... Akosi v tej rýchlosti opomenul aj to, že okrem mňa, malo oficiálne, na základe smernice mesta k tomuto systému prístup ďalších 20 ľudí, teda ďalších 20 potencionálnych zneužívateľov a vďaka veľmi ľudskému, takmer až misionárskemu prístupu jeho, ako náčelníka MsP zodpovedného za systém aj ďalších X ľudí, ktorí sa na režimové pracovisko dostali v rámci rôznych exkurzií zo sabinovských škôl, či škôlok s početným pedagogickým doprovodom. Tu je na mieste spomenúť, že príslušníkov kriminálnej, alebo štátnej polície, som smel ja, ako operátor kamerového systému na toto pracovisko vpustiť, len s písomným súhlasom náčelníka. Takže v závažných prípadoch, mali len 2 možnosti ako zhliadnuť záznam z kamier, buď naháňať nejaký papier, alebo sa nenápadne infiltrovať medzi maličkých školákov a takto sa prepašovať dnu... Ak by sa počas pracovnej doby na pôde mestskej polície menej venoval porušovaniu zákona č. 377/2004 Z.z. na ochranu nefajčiarov, možno by mu ostal nejaký čas aj nato, aby si robil svoju prácu, za ktorú je veľmi slušne odmeňovaný ( čakám na odpoveď od mesta Sabinov, ktoré som ako povinnú osobu na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám požiadal o informáciu o všetkých finančných náležitostiach priznaných náčelníkovi MsP v Sabinove, Ľubomírovi Semaníkovi, ktorý je vedúcim zamestnancom vykonávajúcim práce vo verejnom záujme za roky 2010-2012 ) a dal kamerovému systému taký status, ktorý mu za tie desaťtisíce EUR, čo doň boli investované, prináleží.. Pretože on, ako zodpovedná osoba, dopustil stav, ktorý bol vo viacerých prípadoch v rozpore so zákonom na ochranu osobných údajov, čo neuniklo pozornosti ani úradu, ktorý nad týmto zákonom vykonáva dozor. Tu by sa žiadalo rozšíriť náčelníkovo trestné oznámenie aj o jeho osobu a keby hrozilo, že ako počítačovo negramotný, bude zase 3 mesiace hľadať niekoho, kto mu to napíše, môže sa na mňa obrátiť, ale poprosím už bez fyzického násilia...

V trestnom oznámení vyslovil tiež podozrenie, že som si mohol vyhotoviť nahrávky aj iných osôb.., áno mohol, rovnako ako si ich mohlo vyhotoviť ďalších niekoľko desiatok ľudí, keďže si on, ako náčelník MsP zodpovedný za kamerový systém nesplnil svoju povinnosť a nezabezpečil ho proti úniku.., takže mohol, ale neurobil som to... Rovnako si však mohol aj on, spolu so svojimi ľuďmi zabezpečiť nahrávky mojej osoby... Rozdiel medzi nami je, ale v tom, že mne je to ukradnuté, keďže ja sa na verejnosti správam v súlade so zákonom, rešpektujem určité morálno etické zásady a teda sa neprebúdzam zo spánku v obave, že nejaké videá môžu existovať.. Kladiem si otázku, že osud a integrita akých iných osôb.., ešte leží na srdci čestného zástancu práva a spravodlivosti? Vari myslí tých, čo nad ním držia ochrannú ruku a jednohlasne zmietli zo stola návrh na jeho odvolanie? Majú vari dôvod sa obávať nejakých videí oni? Dopustili sa vari nejakých prehreškov, ktoré by ich ako poslancov mestského zastupiteľstva zdiskreditovali? Alebo je nejaký dôvod na obavu zo strany ďalších mestských policajtov? Mohli kamery zachytiť ich pri nejakej neprípustnej činnosti? Alebo sa za tých iných ľudí iba ukrýva samotný náčelník, ktorý si sám nevie zodpovedať otázku, čo všetko o ňom kamery môžu vedieť? Mohli kamery vidieť ako náčelník bez povinných psychotestov na právo prednostnej jazdy, so zapnutými majákmi blokuje križovatku, lebo sa pozabudol a zastavil na červenej? Alebo mohli vidieť ako robí radosť svojmu kamarátovi a nechá ho previesť sa mestom na služobnom aute? Kamery majú veľa očí, mohli vidieť aj zdochlinu psa, možno besného, s ktorou sa hrali desiatky rómskych detí, a ktorú nechal spolu so svojím takmer nástupcom naložiť týmito deťmi do služobného auta, aby sa zahodila niekam mimo dosahu kamier. Čo na tom, že tí Rómovia ráno išli do škôl, škôlok, alebo sa rozbehli po predajniach potravín a možno takto infikovali nás ostatných? Kamery mohli vidieť kadečo, sú nestranné a našťastie vidia všetko a každého, keďže nerozlišujú ľudí podľa pozícií, funkcií, postavenia a ani uniforiem, či straníckej príslušnosti.. Ak sa ich teda niekto bojí, tak vie veľmi dobre prečo.., my ostatní.., nám sú kamery ukradnuté..., lepšie povedané ukradnuté dovtedy, kým sa im niekto, niekto kto by zo svojej pozície mal byť nám ostatným vzorom a príkladom, nesnaží zakrývať oči, teda objektívy...

A čo podstatné sa zmenilo,respektíve udialo po mojom návrate do práce? V podstate nič. Na pracovisku so mnou komunikuje len ten, kto v sebe nájde veľkú dávku odvahy. Niekto v záujme zachovania národnej bezpečnosti, zachovania celistvosti nášho mesta, ochrany tých "iných osôb" a predovšetkým v strachu z mojej prítomnosti zabezpečil ( odrazu sa to dalo?! ) celý kamerový systém heslom, čo by bolo v poriadku, keby to neuberalo na jeho efektivite a keby mi tým nebolo znemožnené vykonávať si plnohodnotne svoju prácu.. Keďže kamery sa dajú sledovať iba v priamom prenose, bez možnosti prehratia záznamu..!

Tiež sa v Spravodajcovi mesta SABINOV ( určite je iba zhoda náhod, že jeho redakčná rada je zložená z prednostu mestského úradu, manželky poslanca, ktorý taktiež zmietol zo stola návrh na odvolanie náčelníka a tiež švagrinej náčelníka ) objavilo toto odôvodnenie poslanca Mareka Hrabčáka, ktorý dal návrh, aby bol z rokovania mestského zastupiteľstva stiahnutý bod, týkajúci sa odvolania náčelníka MsP, citujem: "Poškodiť meno je veľmi ľahké. Prípad vyšetruje polícia SR a my by sme mali počkať na závery vyšetrovania.Nemáme dostatok relevantných informácií.", koniec citátu. Neostáva nič iné, len súhlasiť, veď zverejnené videá dokumentujúce pochybenia zo strany náčelníka, jeho porušovanie dopravných predpisov, zákona o obecnej polícii a jeho chovanie hraničiace zo zneužívaním právomoci verejného činiteľa, mimochodom ku väčšine z toho sa priznal, nemôžeme predsa považovať za relevantné informácie. No nič, tak možno za relevantnú informáciu bude pán poslanec považovať uznesenie od vyšetrovateľa polície SR, ktorý v tomto uznal, že došlo k fyzickému napadnutiu mojej osoby zo strany môjho nadriadeného, náčelníka MsP, Ľubomíra Semaníka. Možno bude relevantnou informáciou aj odpoveď, ktorú očakávam od mesta Sabinov, kde som na základe už spomenutého zákona č. 211/2000 Z. z. požiadal o informáciu, či náčelníkovi v rokoch 2010, 2011 alebo 2012 bolo Mestským úradom v Sabinove, na súkromné účely poskytnuté niektoré z motorových vozidiel, ktoré sú vo vlastníctve mesta.A ak áno, tak presný dátum a čas, kedy sa tak malo stať a za akú finančnú úhradu to bolo.

Verím tomu, že poslanci mestského zastupiteľstva, ako aj ľudia zodpovední za stav mestskej polície v Sabinove, vynaložia aj trošku vlastnej iniciatívy pri zhromažďovaní relevantných informácií a nebudú čakať, kým im všetky a aj závažnejšie ako doteraz, prinesiem na zlatom podnose, previazané červenou stuhou, na zasadnutie mestského zastupiteľstva.

A ešte niečo na zamyslenie, primátor pri svojom návrhu na odvolanie náčelníka MsP, ktorý predkladal do zastupiteľstva, určil aj kritéria, ktoré by mal spĺňať prípadný, nový kandidát a uchádzač o túto funkciu. A aby tento tragikomický príbeh pokračoval v duchu v akom začal, asi nikoho neprekvapí, že terajší náčelník z týchto nespĺňa veľkú väčšinu.. Ale to, ako málo relevantnú informáciu, si asi nikto z poslancov nevšimol.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?